Brodnickie Centrum Usług Społecznych - realizacja usług społecznych dla mieszkańców Gminy Miasta Brodnicy
PROJEKTY UNIJNE

Projekt jest współfinansowany ze środków programu Fundusze Europejskie dla Kujaw i Pomorza 2021-2027.
Priorytet: 8 Fundusze europejskie na wsparcie w obszarze rynku pracy, edukacji i włączenia społecznego
Działanie: FEKP.08.24 Usługi społeczne i zdrowotne
Brodnickie Centrum Usług Społecznych - realizacja usług społecznych dla mieszkańców Gminy Miasta Brodnicy
Wartość projektu: 7 996 973,18 PLN
Wartość dofinansowania EFS+: 6 797 427,20 PLN
W ramach projektu przewidziane są do realizacji zadania:
Zadanie 1. Utworzenie Brodnickiego CentrumUsług Społecznych
Zadanie 2. Funkcjonowanie BrodnickiegoCentrum Usług Społecznych
Zadanie 3. Funkcjonowanie Dziennego DomuPobytu
Zadanie 4. Funkcjonowanie KlubówSamopomocy dla osób potrzebujących wsparciaw codziennymfunkcjonowaniu w tym z powodu wieku, stanuzdrowia i niepełnosprawności
Zadanie 5. Funkcjonowanie CENTRUMWSPARCIA OSÓB I RODZIN W KRYZYSIE
Zadanie 6. Usługi zwiększające mobilność,autonomię i bezpieczeństwo osóbpotrzebujących wsparcia wcodziennym funkcjonowaniu - "DOOR-TODOOR"
Grupami docelowymi projektu są mieszkańcy Gminy Miasta Brodnicy należący do grup:
- 60 os. (40 K, 20 M) potrzebujących wsparcia w codziennym funkcjonowaniu (w tym z powoduwieku, stanu zdrowia, niepełnosprawności);
- 70 os. (50 K, 20 M), które zostaną objęte tylko wsparciem – działaniazwiększające mobilność, autonomię, bezpieczeństwo osób potrzebujących wsparcia w codziennymfunkcjonowaniu.
- 50 osób (40 K, 10 M) doświadczających przemocy domowej.
Celem projektu jest zwiększenie dostępności do usług opiekuńczych i społecznych w miejscu
zamieszkania dla 60 osób potrzebujących wsparcia w codziennym funkcjonowaniu (w tym z powodu wieku, stanu zdrowia, niepełnosprawności), 50 osób doświadczających przemocy domowej oraz dla 70 os. potrzebujących wsparcia w zakresie zwiększenia mobilności, autonomii i bezpieczeństwa mieszkańców Gminy Miasta Brodnicy w okresie od 01.02.2024 do 31.01.2027 roku.
Cel projektu zostanie zrealizowany poprzez zadania:
- Utworzenie i funkcjonowanie Brodnickiego Centrum Usług Społecznych (BCUS);
- Utworzenie i funkcjonowanie Dziennego Domu Pobytu dla 30 osób potrzebujących wsparcia w codziennym funkcjonowaniu z powodu wieku, stanu zdrowia i niepełnosprawności zapewniającym całodzienne usługi opiekuńcze, specjalistyczne usługi opiekuńcze oraz aktywizację w sferze fizycznej, intelektualnej oraz społecznej;
- Utworzenie i funkcjonowanie 2 Klubów Samopomocy dla 30 osób potrzebujących wsparcia w codziennym funkcjonowaniu z powodu wieku, stanu zdrowia i niepełnosprawności;
- Utworzenie i funkcjonowanie Centrum Wsparcia Osób i Rodzin w Kryzysie dla 50 osób (40 k, 10M);
Dzienny Dom Pobytu funkcjonować będzie codziennie od poniedziałku do piątku po 8 godzin.
Kluby Samopomocy funkcjonować będą po 3 razy w tygodniu po 5 godz. Kluby świadczyć będąusługi opiekuńcze i pomocowe.
- Usługi zwiększające mobilność, autonomię i bezpieczeństwo dla 180 osób potrzebującychwsparcia w codziennym funkcjonowaniu:
a) Dowozy uczestników do DDP i Klubów Samopomocy busem dla niepełnosprawnych.
b) Prowadzenie transportu dla uczestników projektu „DOOR-TO-DOOR”- busem -nowa usługa;
Osoby zaplanowane w projekcie do korzystania z usług opiekuńczych 60 osób (40 K, 20M) mająmożliwość skorzystania z usługi kompleksowej.
Produkty: dzięki realizacji projektu 180 osób objętych usługami świadczonymi w społecznościlokalnej w tym 40 osób niepełnosprawnych, zakup busa dla osób niepełnosprawnych, zakup,montaż windy.
Rezultaty: utworzonych zostanie 60 nowych miejsc świadczenia usług w społeczności lokalnej dla60 osób.
Wsparcie oferowane w projekcie jest dostosowane do indywidualnych potrzeb, potencjału iosobistych preferencji odbiorców tych usług (zwłaszcza w przypadku osób potrzebujących wsparciaw codziennym funkcjonowaniu i osób z niepełnosprawnościami). Ponadto wsparcie jestdopasowane dla osób wykluczonych komunikacyjnie;